برنامه نویسیجاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت را بیشتر بشناسید

در سال های اخیر جاوا اسکریپت پیشرفت های خوبی داشته و با توسعه دادن فریموورک ها و کتابخانه های مختلف از Javascript  توسط برنامه نویس ها،  باعث افزایش محبوبیت آن شده است. در این پست قصد داریم جاوا اسکریپت را بیشتر مورد بررسی قرار داده و شما را بیشتر با این زبان آچار فرانسه وب آشنا کنیم.

تاریخچه  جاوا اسکریپت (Javascript)

جاوا اسکریپت(Javascript) یا به اختصار JS نوعی زبان برنامه نویسی است که با ویژگی های Ecma Script مطابق است.

جاوا اسکریپت را در ابتدا شخصی به نام برندان ایچ در شرکت نت‌اسکیپ با نام Mocha طراحی نمود. این نام بعداً به LiveScript و نهایتاً به جاوا اسکریپت تغییر یافت.

JavaScript
Javascript

این تغییر نام مصادف با پشتیبانی از جاوا در مرورگر وب Netscape Navigator همراه بود. اولین نسخهٔ جاوااسکریپت در نسخه ۲ این مرورگر در دسامبر ۱۹۹۵ معرفی و عرضه شد.

این نام گذاری منجر به سردرگمی‌های زیادی شده و این ابهام را ایجاد کرد که جاوااسکریپت با جاوا مرتبط است در حالی که این‌طور نیست. عدهٔ زیادی این کار را یک ترفند تجاری برای به دست آوردن بخشی از بازار جاوا که در آن موقع زبان جدید مطرح برای برنامه‌نویسی تحت وب بود می‌دانند.

نت‌اسکیپ جاوااسکریپت را به سازمان Ecma International ، برای استانداردسازی ارسال کرد و نتیجه آن نسخهٔ استاندارد سازی شده‌ای به نام ECMAScript است.

بیشتر بخوانید

Nodejs چیست؟

جاوااسکریپت به یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی پر طرفدار در وب تبدیل شده‌است. هر چند ابتدا بسیاری از برنامه نویسان حرفه‌ای این زبان را کم ارزش تلقی می‌کردند چون مخاطبین آن نویسندگان صفحات وب و آماتورهای این چنینی بودند. ظهور Ajax  بار دیگر جاوااسکریپت را در معرض توجه قرار داد و برنامه نویسان حرفه‌ای بیشتری را به خود جذب نمود.

Ecma Script مشخصات یک زبان اسکریپتی است و برای استاندارد سازی جاوا اسکریپت ایجاد شده است.جاوااسکریپت نوعی زبان سطح بالا ، کامپایلری محسوب می شود.

در کنار HTML و CSS، جاوااسکریپت یکی از فن‌آوری‌های هسته‌ای وب شد.

علی رغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد،دلیل این نام گذاری محبوبیت زبان جاوا در هنگام تولد جاوااسکریپت بود؛ اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس (++C) و جاوا شباهت دارد که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است.

از همین رو دستوراتی مثل iffortry..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

کاربرد گسترده این زبان در سایت‌ها و صفحات اینترنتی بوده و به کمک این زبان می‌توان به اشیاء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آن‌ها را تغییر داد.

فریم ورک‌های جاوااسکریپت

فریم ورک‌ها و کتابخانه‌های زیادی  مانند جی‌کوئری، AngularJS ، NodeJs ، ReactJs  ،Vuejs  و… برای این زبان درست شده است،

کتابخانه هایی مانند React   و جی‌کوئری در بخش FrontEnd وبسایت مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین فریم ورک هایی مانند نود جی اس در بخش BackEnd وبسایت مورد استفاده قرار می گیرند.

هم اکنون در سطح جهانی برای بخش FrontEnd ،کتاب خانه  React.js و برای بخش BackEnd فریم ورک Node.js محبوبیت بسیار زیادی دارند و سطح درآمد بالایی نسبت به سایرگزینه ها دارند.

 

امکانات دیگر

جاوااسکریپت برای تأمین ابجکت ها و متدها که با آن‌ها تعامل کند به یک محیط اجرایی (مانند مرورگر وب) نیاز دارد تا بتواند به این ترتیب با دنیای خارج ارتباط برقرار کند. همچنین برای دسترسی به سایر نویسه‌ها (include) هم به این محیط نیازمند است (مانند تگ <script>در HTML). (البته این یک ویژگی زبانی نیست اما در عمل اغلب این‌طور پیاده‌سازی شده‌است)

نتیجه گیری

بر اساس تجربه های بدست آمده در سال های اخیر به شما توصیه می شود اگر علاقه ای به برنامه نویسی وبسایت دارید و می خواهید در سمت BackEnd کار کنید فریم ورک Node.js را انتخاب کنید واگر می خواهید در سمت FrontEnd کار کنید پیشنهاد ما  React.js و Vue.js است چون فریم ورک های در حال توسعه و پیشرفت هستند و هم بازار کار و درآمد خوبی نسبت به سایر فریم ورک ها در سطح جهانی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا