سیستم عامللینوکس

۷ روشی که لینوکستو تمیز میکنه!

حتما به این مسئله برخورد کرده اید که سیستم عامل گنو لینوکس شما فضای کمی دارد و نیاز است  که فضای خالی داشته باشید، ولی نمی دانید که چطور باید اینکار را انجام بدهید. ما در این پست قصد داریم به شما ۷ روش ساده برای پاکسازی و حذف فایل های اضافی در لینوکس معرفی کنیم

با گذشت زمان، هر سیستم عاملی که داشته باشید، با حذف و نصب برنامه های مورد نیازتان به هم می ریزد.

اگر مشکل فضا نداشته باشید این موضوع زیاد به چشم نمیاد ولی برای یک لپتاپ ۱۲۸ گیگابایتی این قضیه صدق میکند. قبل از این بخش باید ببینیم که چطور فضاهای خالی را در اوبونتو پیدا کنیم

چگونه فضای خالی را در اوبونتو پیدا کنیم؟

این موضوع تو اوبونتو خیلی راحت تره. فقط با ابزار Disk Usage Analyzer میتونین این کارو انجام بدین.با سرچ این ابزار در جست و جو و اجرای این برنامه میتونید فضای دیسک باقی ماندتون رو ببینین.وقتی فضای خالی دیسکتون رو دیدین وقتش رسیده که دیسکتون رو تمیز کنین و وضعیتشو بهتر کنین

چگونه فضای دیسک رو در Ubuntu و Linux Mint آزاد کنیم؟

چندین روش برای پاکسازی لینوکس اوبونتو و توزیع های مبتنی بر اوبونتو وجود دارد که ما به چندتا از ابزار های کامندی و گرافیکی اشاره می کنیم.

در این آموزش از Ubuntu 18.04 استفاده میکنم ولی می توانید از ورژن های دیگر از دبین بیس ها و اوبنتو بیس ها  استفاده کنید.

۱.از پکیج هایی که دیگر لازمتان نیست خلاص شید ( حتما توصیه میشه )

اگه راهنمای دستور apt-get را بخوانید با دستور autoremove  رو به رو می شوید. این گزینه لایبرری ها و پکیج هایی که به صورت خودکار نصب شدن را حذف میکند. این پکیج ها به همراه نرم افزار های دیگر نصب شدن و اگر آن ها حذف شده باشند، این پکیج ها و لایبرری ها اضافه و بدون استفاده هستند.

همچنین کرنل های قدیمی لینوکس را که در اپدیت پکیج ها نصب شده اند را به طور خودکار حذف می کند. این دستور را هرازگاهی می توانید اجرا کنید تا فضای دیسکتان آزادشه.

sudo apt-get autoremove
autoremove
autoremove
2.حذف برنامه های غیر ضروری(توصیه می شود)

همه ما یک سری برنامه ها و بازی هایی داریم که به ندرت ازش استفاده می کنیم.ممکن است شما این برنامه ها را برای یک کار خاص و یا برای بررسی برنامه نصب کرده باشید .اگه به فضای زیادی نیاز دارید خلاص شدن از برنامه هایی که  استفاده نمی شوند یا کمتر استفاده شده، ایده خیلی خوبی برای کاهش فضای دیسکتون هست.

sudo apt-get remove package-name1 package-name2
3.حذف کَش APT در Ubuntu

اوبنتو برای حذف، نصب و مدیریت نرم افزار های سیستم از (APT(Advanced Package Tool  استفاده می کند و با این کار کش برنامه های نصب شده را حتی پس از حذف کردن باز نگه می دارد.

سیستم مدیریت بسته APT کش های DEB را در مسیر/var/cache/apt/ نگه می دارد . با گذشت زمان این فضا ممکن است زیاد شده  و فضای زیادی اشغال کند. با دستور زیر می توانید ببینید این فضا چقدر از هارد دیسک شما را اشغال کرده است.

sudo du -sh /var/cache/apt
پاکسازی لینوکس
پاکسازی لینوکس

الان شما دو راه برای هندل کردن فضای کش دارید:

فقط پکیج های منسوخ شده را حذف کنید که توسط بروزرسانی حذف شده و الان غیرضروری هستند.

sudo apt-get autoclean

یا اینکه کل cache موجود رو پاک کنین.

sudo apt-get clean
4. پاکسازی لاگ های journal systemd

هرتوزیع لینوکسی دارای مکانیزم ورود به سیستم است که بهتان کمک می کند اتفاق هایی که در سیستمتان درحال انجام است را بررسی کنید. این اطلاعات شامل داده های ورود به سیستم، پیام های ورود به سیستم و خطا های مربوط به خدمات مختلف در اوبونتو هست.

مشکل این است که با گذشت زمان ، این لاگ های مربوطه فضای قابل توجهی از دیسک را به خودشان اختصاص میدن که میتوانید سایز این فایل ها را با دستور زیر بررسی کنید.

journalctl --disk-usage

بعد از بررسی مقدار حافظه اشغال شده توسط  journal،روش هایی برای تمیز کردن لاگ های مربوط به  این سرویس بهتان معرفی میکنیم. ساده ترین راه پاک کردن لاگ های مربوط به روزهای مشخص قدیمی تر است.

sudo journalctl --vacuum-time=7d

 

پاکسازی لینوکس
پاکسازی لینوکس
5. حذف نسخه های قدیمی تر برنامه هایSnap

احتمالا از قبل می دانید که پکیج های اسنپ از نظر حجم بزرگتر هستن. علاوه بر این اسنپ دو نسخه قدیمی از برنامه رو ذخیره میکنه.

du -h /var/lib/snapd/snaps

آلن پوپ ، از تیم Snapcraft در Canonical ، اسکریپت کوچکی را  نوشته است  که می توانید برای تمیز کردن تمام نسخه های قدیمی برنامه های اسنپ خود از آن استفاده کنید.

#!/bin/bash
# Removes old revisions of snaps
# CLOSE ALL SNAPS BEFORE RUNNING THIS
set -eu
snap list --all | awk '/disabled/{print $1, $3}' |
    while read snapname revision; do
        snap remove "$snapname" --revision="$revision"
    done

دستور بالا را داخل فایل با فرمت .sh قرار داده و  دسترسی اجرایی بدید  و با sudo اجرا کنید. میبینید که  پکیج های قدیمی snap را حذف کرده و فضای آزاد دیسکتان بیشتر شده است.

۶. پاک کردن cache  مربوط به thumbnail

اوبنتو به طور خودکار یک thumbnail در file manager می سازد. thumbnail هارا داخل یک دایرکتوری مخفی در داخل یوزرتان در مسیر .cache/thumbnails/~ قرار میدهد . با گذشت زمان تعداد اینthumbnail ها بیشتر شده و فضای زیادی اشغال میکند.

می توانید با دستور زیر thumbnail  هارا بررسی کنید.

du -sh ~/.cache/

پاک کردن این فضا هر از چند ماهی بهترین روش برای افزایش حافظه داخلی است.

rm -rf ~/.cache/thumbnails/*
پاکسازی لینوکس
پاکسازی لینوکس
7. فایل های تکراری را پیدا کرده و حذف کنید

بعضی وقتا  ممکن است در قسمت های مختلف سیستمتان فایل های تکراری داشته باشید . خلاص شدن از این فایل ها فضای کمتری را ازاد میکند. برای این کار می توانید از یک ابزار GUI مانند FSlint یا یک ابزار خط فرمان مانند FDUPES استفاده کنین.

نکته : استفاده از ابزار های GUI برای آزاد کردن فضای خالی در لینوکس

ما تعدادی گزینه کامند لاینی را  برای ایجاد فضا و پاکسازی لینوکس به شما معرفی کردیم ، اما ممکن است کسی علاقه ای به استفاده از ابزار های کامند لاینی ندشته باشد.

حفظ کردن  تمام دستورات یا استفاده از همه آنها یک به یک ممکن است برایتان   راحت نباشد. و به همین دلیل ما تعدادی ابزار GUI داریم که به شما کمک می کنند تا در چند کلیک با یک رابط کاربری آسان این کار را  انجام بدهید.

Stacer ابزاری است که می توانید از آن استفاده کنید.در پست های بعدی به نحوه کار با Stacer می پردازیم.

Stacker
Stacker

با این روش هایی که به شما گفتیم به راحتی می توانید فضای آزاد دیسکتان را در سیستم عامل لینوکس افزایش بدید و حذف فایل های اضافی در لینوکس برایتان  مثل آب خوردن باشد !

اگه برای نصب VPN در سیستم عامل لینوکس مشکلی داشتید میتوانید مقاله نصب VPN روی سیستم عامل لینوکس را مطالعه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا