سیستم عامللینوکس

Ubuntu20.04 با ویژگی های جدید منتشر شد!

ubuntu20.04 LTS در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ منتشر شد و جانشین اوبونتو ۱۸.۰۴ LTS به عنوان آخرین ورژن پایدار این سیستم عامل محبوب مبتنی بر لینوکس  شد.خب ببینیم چه ویژگی هایی در این ورژن LTS بهش اضافه شده است.۶ ماه تلاش ها در توسعه ubuntu20.04 منجر به پیشرفت و بهبود قابل توجهی بهبود در بخش های مختلف سیستم عامل شده است. از بوت شدن سریع سیستم عامل تاا ظاهر سیستم عام و ظاهر نرم افزار ها و .. پیشرفت چشم گیری داشته اند. در این پست درمورد این پیشرفت ها و تغییرات باشما صحبت میکنم

 

در اول با نام رمزنگاری شده ubuntu20.04 که با عنوان  Focal fossa ” هست شروع می کنیم.

کلمه  Focal   به معنی  نقطه مرکزی  یا  مهم‌ترین بخش  است, در حالی که fossa یک شکارچی شبیه گربه در جزیره ماداگاسکار است.

اوبونتو ۲۰.۰۴ یک LTS است. ورژن قبلی از ورژن های LTS  مربوط به ورژن ۱۸.۰۴ می باشد که تا سال ۲۰۲۳ پشتیبانی می شود.هر ورژن LTS هم برای دسکتاپ و هم برای سرور تا ۵ سال پشتیبانی می شود.

کاربران تجاری می توانند پشتیبانی  ورژن  (extended maintenance(ESM را تا مدت ۱۰ سال به دست بیاورند که در حال حاضر شامل به روزرسانی های امنیتی برای تمامی ۳۰۰۰۰ بسته در مخزن اوبونتو است

تاریخ انتشار ubuntu20.04

اوبونتو ۲۰.۰۴ روز پنجشنبه ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ منتشر شد.چرا منتشر شدن این نسخه مهم است؟ چون میلیون ها نفر هستند که از ورژن ubuntu 18.04 LTS استفاده می کنند و همه آن ها منتظر ورژن جدید LTS برای آپدیت سیستم خود بودند.

 

ویژگی های ubuntu20.04 در چیست؟

این رسم همیشه وجود داشته است که ورژن های Ubuntu LTS با توجه به ویژگی هایی که توسعه دهندگان آن ارائه می کنند. حداقل تا ۵ سال کاربران را متعهد می کند که از اطلاعات آن ها محافظت می شود.نسخه های LTS ایمن تر از نسخه های موقت هستند

پیشرفت های زیادی در قابلیت استفاده و رابط کاربری و همچنین در استفاده از نرم افزار ها شده است. برخی به روز رسانی ها نیز در کل سیستم اعمال شده که شامل کرنل لینوکس نیز می شود.

اوبونتو از Kernel 5.4 در این ورژن استفاده کرده است که باعث برخی بهبودی ها مثل پشتیبانی بهتر از سخت افزار شده است.همچنین wireguard   و ادغام آن با Livepatch  را برای آپدیت های کرنل بدون نیاز به راه اندازی دوباره را فعال کرده است.

بوت شدن سریع سیستم

سریع تر شدن زمان بوت سیستم به این معنی است که زودتر به صفحه لاگین سیستمتان وارد می شودیم.همچنین یک سری تغییرات در قسمت لاگین کاربران ایجاد شده که باعث جذاب تر شدن آن می شود.

اوبونتو 20.04
Ubuntu 20.04 login

در مورد موضوعی که خوب به نظر می‌رسد, تیم طراحی مبتنی بر جامعه اوبونتو این چرخه توسعه را با استفاده از ظاهر و بهتر شده برای تم  Yaru ، سیستم GTK ، آیکون ها و shell  صرف کرده است.

برای مثال: رنگ آِکون ‌های پوشه از   نارنجی  به رنگ خاکستری سنگین  تغییر کرده‌است

Ubuntu 20.04 Yaru theme
Ubuntu 20.04 Yaru theme

به عنوان بخشی از این تغییرات یک تم دارک جدید در Ubuntu 20.04 وجود دارد. این تم را می توانید از قسمت Settings > Appearance دسترسی پیدا کنید و تغییرات مورد نظر را نسبه به سلیقه خودتان ایجاد کنید.

Ubuntu 20.04 dark theme
Ubuntu 20.04 dark theme

 

 مروری کوتاه به موارد جدید با آپدیت شده در ورژن جدید ubuntu20.04:

 • Linux Kernel 5.4
 • Faster boot speeds
 • OEM logo displayed during boot
 • Improved appearance
 • Dark theme
 • Fractional scaling setting
 • Ships with GNOME 3.36
 • Redesigned login screen
 • New lock screen
 • Snap-based Ubuntu Software app
 • Improved GNOME Shell performance
 • Refined ZFS install support
 • Game mode added to the archives

به زودی پستی در مورد نحوه آپدیت لینوکس از ورژن ۱۸.۰۴ یا سایر ورژن ها به ورژن ۲۰.۰۴ منتشر می کنیم که بتوانید سیستم عامل لینوکس خود را به روز نگه دارید.

همچنین در صورت کمبود حافظه در سیستم لینوکسیتون. به پست ۷روشی که لینوکستان را  تمیز می کند مراجعه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا